Jag vann Guldäpplet 2015

pristagarna

Jag vann! (kolla prisceremonin här)Det är så kul med ett sådant fantastiskt erkännande för den kompetens som jag har byggt upp genom åren. Det är dessutom roligt och viktigt att juryn lyfter fram att mitt arbete är forskningsbaserat.

Gårdagen på Skolforum var helt fantastisk. Lunch med två fackordföranden, lärarpodd med Micke Kring och ett hyllningstal från Erik Fichtelius, med överlämnat äpple från trädgården i Stureby var några höjdpunkter.

lärarpodd

LR:S lärarpodd om hjärta och motivation med Micke Kring

Bara det att mina medpristagare är ett sådant härligt gäng. Jenny Edvardsson ger verkligen begreppet god undervisning ett ansikte. Hon ser alla sina bygg-killar, bygger relationer, använder material som de förstår och kan relatera till. Någon i juryn utbrast: ”åh, den som fick gå om gymnasiet hos Jenny”.

Det var också jättekul att juryn valde Tülay Gürgün som pristagare. Tülay lägger ut hela sin modersmålsundervisning på nätet, otroligt inspirerande. Men det är mer än så, Tülay sätter fingret på det stora tillgänglighetsproblemet inom modersmålsundervisningen. Tänk om lärarna i modersmål tilläts organisera sin undervisning på nätet. Vilket lyft för både elever och yrkeskåren.

Och Micke Kring, vilken välförtjänt pristagare. De gör så mycket bra på Årstaskolan och tänk att ha Micke att luta sig emot när man behöver hjälp att genomföra något kul projekt som t.ex. tala som TED. Jag stötte på min gamla webbstjärnekompis Josef Sahlin på kvällseventet på SKL och frågade om han var kvar på Årstaskolan. Ja, vad ska man göra svarade han. Där har man alla sina kompisar och sitt jobb förstås. De känns faktiskt som någon slags mysig storfamilj från 70-talet.

Till sist, det finns många att tacka, men inget Guldäpple för mig om det inte hade varit för Kristina Alexanderson på IIS och Webbstjärnan. Från det att jag gick en workshop hos henne i januari 2010 har hon stött och lyft fram mig och mitt arbete. Jag har hållit föredrag och workshops i webbstjärnans regi, jag har fått stipendium av IIS för att utveckla undervisning med hjälp av Internet. Hon rekommenderarde mig till VINNOVAS referensgrupp om digitalt lärande i skolan etc, etc.
Tack Kristina! Du har betytt oerhört mycket för mig och för kvaliteten på svensk skolas digitalisering.

Det här inlägget postades i Digitala arbetssätt. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *